Digivõti

Õppija digipädevuse toetamine lasteaia- ja klassiõpetajale

    Ülesanne 4.2 Õpiülesande loomine digikeskkonnas suhtlemiseks

    Tähtaeg 16.-22.märts

    Ülesanne 4.1 Suhtlemiskogemus digikeskkondades

    • Millised on Sinu koolis infojagamise kanalid? Mis toimib, mis ei toimi?

    e-Kool, kooli koduleht, lisaks töötajate listile on kasutusel siseveeb, kooli digiblogi, kooli FB leht, olemas on FB kinnine grupp, koridoris infoekraan - igal kanalil on oma roll.

    • Milliseid infokanaleid kasutatakse suhtlemisel õpilastega, lapsevanematega? Plussid ja miinused.

    e-Kool, Messenger, FB. Õpilastel on ka personaalne kooli meiliaadress ja sisevõrgus on loodud klassigrupid. Tundub, et FB ja Messenger on tänasele õpilasele ja lapsevanemale põhilised ja neile kõige käepärasemad kanalid. 

    Ülesanne 3.1 kuni 3.4. Esitlus. Ühistöö. Multimeedia. Test/õppemäng

    Tere! Kuna meie sisuloome oli teemaks mitmes tunnis, ka kodutööna, siis lisan siia kahe päeva tegevused. Kirjandustunnid toimusid hev 7.klassiga. Teemaks Eduard Bornhöhe "Tasuja". Sooritasin oma kodutöö kolleegi lahkel nõusolekul tema tundides.

    Neljapäev:

    Teema: Loetud raamatu analüüs.

    1. Kuulamisülesanne:

    2. "Tasuja" kokkuvõte - ühiskirjutamine GoogleDrive esitluses . https://docs.google.com/presentation/d/12L-wB3iORQGWIMWooJlmPxAh3Nq0wSC0lS_3VYSBRJg/edit?usp=sharing 

    a. Juhitud aruteluga määratlesime ajastu, sõnastasime tegevusi ja probleeme, õpilased täitsid teemakohase slaidi;

    b. Õpilased loosisid endale tegelase, kelle lühikirjelduse kirjutasid tema tegelase nimega slaidile; õpilastel oli kasutusel ka raamatud.

    Kuna kirjutamine valmistab nendele õpilastele raskusi, siis arutlesime ka suuliselt teemal - mis sulle temas meeldis, mis ei meeldinud.

    Koolis tegime ühiskirjutamist tahvelarvutites. Tegelase kirjeldamist jätkasid õpilased ka kodus. Tunnustasin õpilasi, nad tulid ühiskirjutamisega väga hästi toime. (See ei ole neil ka esimene kord). Seega meie esitluse loomine sai mõnevõrra teise lahenduse.

    Reede:

    Tunni teemaks oli "Tasuja" lõppkokkuvõte.

    Alustasime oma kodusetöö esitlusega: ülesandeks oli rääkida oma kirjeldatud tegelasest väga lühidalt, vaatasime ühiselt loodud esitluskava.

    1. Ühiskirjutatud ideekaart "Tasuja raamatu kokkuvõte" (ikka juhitud tegevuse ja aruteluga täitsid õpilased tahvlites ideekaardi) - https://padlet.com/kpkdigi/7bTasujakokkuv6te .
    2. Ülesanne - Reasta raamatu sündmused ajateljel - https://learningapps.org/9083155 
    3. Kokkuvõttev viktoriin - https://testmoz.com/q/2462601 

    Testi tulemustega jäin igati rahule. Kaks õpilast meie viimasel päeval puudusid. 

    Ülesanne 2.3 Lingikogu

    Kunagi tegin lingikogu GeWappsis, mis tänaseks on kadunud. Olin aktiivne kasutama lingikogu ka Netvibes.com, kuid sinna kogutud lingid on tänaseks paljud ka aegunud. Netvibes´is olin pesa teinud omakorda Deliciouse voogukogust. Kusjuures koristuspäeval alustasingi Netvibes keskkonda korrastama. Mu enda koduleht (näit https://kodulehtml.webnode.com/interaktiivsed-keskkonnad/) on olnud läbi aegade mulle töökeskkonnaks. Aga viimasel ajal olen piirdunud kooli digiblogisse linkide kogumisega. Kiirkasutamiseks ainult oma arvutis meeldib mulle tõmmata linke GChrome järjehoidjaribale. Kasutan ka FB ja Pinteresti - https://www.pinterest.com/margitlindau/
    Aga käesoleva koolituse raames avastasin endale tõesti vahva järjehoidja - Symbaloo. Ja lõin endale siia oma konto. (https://www.symbaloo.com/home/mix/13eOcR6Q1h) Siinset järjehoidjate valikut tutvustan ma kindlasti koolis kolleegidele.

    Ülesanne 2.2 Otsing andmebaasides ja repositooriumites

    Õppematerjalide kogumikud ehk repositooriumid on töös suureks abiks olnud. Nii inglisekeelsed keskkonnad, mis pakuvad valmis töölehti ja ise endal genereerimise võimalust kui ka mitmesugused meie eestikeelsed kogud on tööks abiks. Väga mugav on internetist leiduvaid materjale kasutada, vajadusel oma õpilaste jaoks kohandada. Aga olen ka ise jaganud oma koostatud õppematerjale. Koolielus, Õpiveebis, Learningappsis, kunagi ka Miksikeses ja mitmetes teistes mängulistes keskkondades.

    Andmebaaside kasutamine: väga sageli kasutan Eesti Keele Instituudi e-keskkonda eki.ee sõnaraamatuid, eesti.ee, ERR arhiivi jpt. Kuid sedapuhku koolituse raames kasutasime ka 7b õpilastega eki.ee, sest eelnevalt leitud info pakkus selleks vajadust. Eesti keele seletava sõnastiku kasutamises olid õpilased osavad, kuid leitud seletust tuli neile ümber sõnastada. Õpilased kandsid sõnade seletused ühiskirjutatavale veebitahvlile: https://padlet.com/margit_lindau/7bTasujainfo.

    Otsitavad mõisted: romaan, romantism, reliikvia, süžee

    Ülesanne 2.1 Infootsing võtmesõnade abil

    Kuna ma ise aineid ei anna, siis oma koduse ülesande sooritasin kooli väikeklassis (7.kl), tehes koostööd selle klassi eesti keele ja kirjanduse õpetajaga.) Tahelarvutite kasutamine on igapäevane ja õpilastele selles vahendis erinevate vahekaartidega töötamine sobis. Antud tunnis andsin õpilastele ülesandeks otsida infot "Tasuja" ja selle raamatu autori kohta. Toetamaks väikelassi õpilasi, koostasime aineõpetajaga oodatud andmeid sisaldava koondteksti faili, jagasime opiq.ee-s ja õpilased said oma internetist leiduvaid vastuseid võrrelda. Vastused kirjutati Padletile (ka veebitahvel on päris sageli kasutusel). Tunni lõpus lugesime ühiskirjutatavas veebitahvlis vastusid, arutlesime ja võrdlesime. Õpilased andsid suuliselt tunnitööst tagasisidet.

    Sama veebitahvlit kasutasin ka andmebaaside kasutamise tunnis. https://padlet.com/margit_lindau/7bTasujainfo

    Küsimused, millele vastuseid otsiti:

    1. Millal sündis Eduard Bornhöhe?
    2. Kui vanaks kirjanik elas?
    3. Mis aastal ilmus jutustus "Tasuja"?
    4. Kes on "Tasuja" peategelane?
    5. Millal toimus Jüriöö ülestõus?

    Kohandatud tekst HEV õpilastele

    Eduard Bornhöhe

    Eduard Bornhöhe sündis 17. veebruaril 1862. aastal Virumaal Kullaaru mõisas aidamehe pojana. Eduard Bornhöhed peetakse eesti ajaloolise romaani rajajaks. Bornhöhe loomingu kandva osa moodustavad romantismimõjulised ajaloolised seiklusjutud. Tema esimest jutustust "Tasuja" peetakse Bornhöhe parimaks teoseks. Raamat ilmus 1880. aastal. Tegevus toimub Jüriöö ülestõusu ajal 1343. aastal. Peategelane on talupoeg Jaanus. Ta on üks Jüriöö ülestõusu juhtidest, keda tuntakse Tasuja nime all. "Vürst Gabriel ehk Pirita kloostri viimsed päevad" (1893) räägib talurahvaülestõusust Liivi sõja ajal. Selle teose ainetel on tehtud film "Viimne reliikvia". Kirjanik Eduard Bornhöhe suri 17. novembril 1923. aastal Tallinnas. 

    Ülesanne 1.3 Õpihaldusvahendi kasutamine

    Katsetasin oma väikeklassiga erinevaid õpihaldusvahendeid. Doodles (siinses nimistus seda küll ei ole) läks õpilastel oma teemade valimine päris ladusalt ja neile meeldis ka see. Vaatan nüüd, millise sobiva valiku ma HEV lastele teen. 

    Ülesanne 1.1 ja 1.2 Enesetutvustus. Õpiloo teema valik

    Olen Margit Lindau. Kaua olen töötanud klassiõpetajana ja haridustehnoloogina. Viimastel aastatel olen Kärla Põhikoolis ainult haridustehnoloog ja tunnen rõõmu õpetajatega digikasutusega ainetundide ettevalmistamisest, soovi korral kolleegiga koos tunnis olemisest jms. 

    Mu pika tööaja jooksul on kindlasti arvukalt vahvaid digiõnnestumisi, nii haridustehnoloogina kui ka õpetajana.

  • haridustehnoloogina tunnen rõõmu, kui näen kolleegis digiaktiivsust ja mu soovitustest haaramist. Tahvelarvutid on tundides igapäevased pea kõigis ainetes ja klassides. Algklassides pesapäevadel enesekontroll QR-koodiga. Või Padleti erinevad võimalused (mõistekaart, ajatelje koostamine jm) või Mentimeter keskkonnas antakse õpilastele võimalus enesehindamiseks ja tunni tagasisidestamiseks jms. 
  • BeeBotid õppetöös - pesapäevadel on teemamatid
  • Oma suuremaks digiõnnestumiseks pean ma vene keele e-raamatu loomist 7. klassis asendusõpetajana (oli kooli raskeim klass). Kui üldiselt vene keel ei kõneta õpilasi, siis e-raamatu koostamine paaristööna sujus läbi kahe tunni ja koduse töö väga ladusalt ja positiivselt. Nii oli tegevus rohkem mõtestatud. Õpilaste enesehindamine oli õpetajale informatsiooniks.

  • Klassiõpetaja asendajana 4.klassis kasutasin loetud muinasjuttude esitlemiseks animatsioonide loomist - lõimitud lugemise, kirjutamise, kunsti, informaatikaga. Kogesin õpilaste motiveeritust ja meeskonnatööna valminud animatsioonide üle tundsid rõõmu nii neljandikud ise kui ka mina. 
  • Käesoleval õppeaastal valmivad animatsioonid õpetaja individuaalsete digitundide raames (väga lihtsate ja tuttavate programmide kasutamisega) -  sisuloome on lõimitud mitme erineva õppeainega (kunst, tööõpetus, kirjutamine, lugemine, loodusõpetus, informaatika). Valminud on poiste animatsioonike - LINK Koostöö kolleegiga Maret Reiga kandis vilja, sest nüüd on tema juhendamisel sündimas tüdrukute rühmaga animatsioon. 

Õpiloo teema - Mõtestatud klassiväline lugemine (HEV 7.kl). Paraku sai mu valik mitte esimene kooliaste. Kuna mul tunde ei ole, aga olen olnud kaasatud HEV õpilastele kohandatud õppematerjali loomisse, siis sai kolleegi nõusolekul valik niisugune. 

Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started