Õpikeskkonna ja hindamise kujundamine digiajastul

II moodul

2. koolituspäev

Tähelepanekud:

Iseseisev töö

Koduseks ülesandeks oli õppijate õpistiili testimine, ainetunni läbiviimine ja kolleegi postituse kommenteerimine Moodle foorumis. 

Omamata klassi ja ainet, lähenesin iseseisvale tööle haridustehnoloogina. Sellest tulenevalt sai mu töö sisuks kolleegide nõustamine järgnevates valdkondades:

  • koolituse Moodle keskkonna kasutamine;
  • õpetaja arengumapis sisu loomine; 
  • õpistiilide määramisel sobivama testi leidmine;
  • ainetunni kavandamine, ettevalmistamine;
  • vajadusel ainetunnis osalemine.  

Õpistiilidest üle kooli:

Võtsin õpetajate arengumappidest õpistiilide testimise tulemused  ja plaanisin luua ülekoolilise ülevaate, aga see päriselt nii ei õnnestunud. Ei olnud üheseid andmeid, mida saanuks diagrammis kajastada ja analüüsida, küll aga tekkis siiski üldistamise võimalus. Nii lugesin välja selle, et meie kogutud andmete põhjal on visuaalseid õppijaid väikeses ülekaalus  võrreldes auditiivsete õppijate hulgaga. Nii palju, kui ma informatsiooni sain kinesteetiliste õppijate kohta, saab öelda, et ka siin grupis olevaid õpilasi on pea samapalju. See aga viitab sellele, et praktiliste katsete ja praktiliselt läbiharjutamised on kindlal kohal nii näitlikustamise kui ka loengu või muu auditiivse õppimise kõrval. Annab kinnitust, et õppeprotsessi mitmekülgsus on oluline. 

Mida kasutada ja kuidas üles ehitada sellest johtuvalt kaasaegsem ja mitmekesisem ainetund ning süstida õpetajais enesekindlust ja positiivset meeleolu erinevate rakenduste kasutamisel - need olid mu eesmärkideks.  

Olen püüdnud läheneda õpetajate ainetundidesse sisuliselt, et osata soovitada tegevusi ja digirakendusi. Õpetajad on väga loovad, üha rohkem õpetajaid on digivahendi kasutamises julged ja oskuslikud ning nutikad. Vajadusel saime uudsemaid lahendusi üheskoos arutledes. 

Mida olen kolleegidele soovitanud?

  • Kui meie koolis on tahvelarvutite kasutamine täiesti igapäevane, siis algklassides olen soovitanud praktiseerida ka õpipesapäevade läbiviimist, mis arendab õpilaste erinevaid meeli ja toetab kõiki õpistiile. Positiivse eduelamuse saavutamiseks on pesades väga hõlpus õppeülesannete diferentseerimine. Õpipesades kujundame õpilastes iseseisva töö oskust, aja planeerimise oskust ja õpetaja oskuslikul õppematerjali koostamisel parandab õpilase enesehinnangu taset. Olen soovitanud koostööd teha ka klassis teiste aineõpetajatega, neid kaasates pesapäevade töölehtede koostamisel ja pesapäevadel abilisena (võimalik ainult tema tunni ajal);
  • Olen soovitanud kõikidele õpetajatele Mentimeter.com kasutamist nii õpilase enesereflektsioonis, ainealases tegevuses kui ka tagasisidestamisel ainetunni/teema lõpus.

Käesoleva iseseisva töö raames toimus Maret Rei klassis õpipesapäev (tänavu juba mitmes) - viide õpetaja arengumapile.  Ta pidas seda lihtsalt tõhusamaks. Ka eripedagoog viibis pesapäeval, ta märkas abivajajat ja oli õpilasele toeks. Usun, et seesugune õppetegevus on ka temale vaatluse läbiviimiseks hea. Õpetaja nõusolekul jagan siin ka kogu foto- ja videoalbumit. LINK

Olles oma kolleegide tundidega sisuliselt väga kursis, lugenud nende arengumappides vahvaid ja sisukaid postitusi, julgen arvata, et olen kolleegide kõrval ka oma koduse ülesandega nõustajana toime tulnud. 

1. koolituspäev 

Teema: Õppija individuaalsed iseärasused ja õpistiilid, digitaalsete vahendite kasutamine

Koolituspäeva tegevus põhines õpistiilidega tutvumisel, enese õpistiili testimisel ja õpistiile toetavate veebirakendustega tutvumisel. 

Kodutöö

  • Viia läbi klassides õpistiilide test
  • Viia läbi ainetund kasutades erinevaid õpistiile toetavaid ülesandeid, digivahendeid.

Koolitusel

Tellitud koolitus 3. jaanuarist 2019 kuni 25. veebruarinbi 2019. Koolitajaks Tiia Salm

Mooduli eesmärk: Mooduli läbimine võimaldab õpetajal kavandada, arendada ja analüüsida õppeprotsessi ning õpitulemuste hindamisviise digivahendite abil, taotledes õppijate digipädevuste saavutamist vastavalt NETS-S standardile.
Mooduli maht: 1,2 EAP (31 ak/h)
Õppetöö vorm: Kombineeritud õpe (auditoorne õpe 12 ak/h + 19 ak/h veebipõhine õpe) 

Moodul loetakse positiivselt läbituks ja väljastatakse sellekohane tunnistus, kui õppija on:

  • osalenud kontaktpäevadel ning olnud aktiivne ja tulemuslik õppeülesannetega töötamisel;
  • sooritanud iseseivad tööd vastavalt õpijuhistele;
  • esitanud iseseivad tööd tähtaegselt;
  • reflekteerinud oma õppimist ja oma haridustehnoloogiliste pädevuste arengut digitaalses arengumapis.
Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started